Proč se vyhýbat chlóru při úpravě vody ve vířivce?

Chlór je sice běžně používaným prostředkem pro dezinfekci vody, ale ne vždy představuje nejlepší volbu – zvláště pokud hledáte zdravý a dlouhodobě bezpečný způsob úpravy vody ve vířivce. Podívejme se na pět zásadních důvodů, proč zvolit modernější alternativy k chlorové dezinfekci.

1. Vedlejší produkty s negativními účinky

Chlorace vody vede ke vzniku vedlejších chemických látek (např. trihalometany a chloraminy), které vznikají reakcí chlóru s organickými zbytky. Tyto látky mohou při dlouhodobém kontaktu představovat zdravotní riziko, obzvlášť v uzavřených prostorách.

TZB-info – Možná rizika plynoucí z dezinfekce pitné vody

2. Chloroform jako vedlejší efekt

Za určitých podmínek může být výsledkem chlorace vody i chloroform – látka klasifikovaná jako možný lidský karcinogen. V domácím wellness prostředí je vhodné se těmto látkám co nejvíce vyhnout.

EPA – Chloroform (PDF)

chlor ve virivce

3. Podráždění pokožky, očí i dýchacích cest

Chlór i jeho deriváty mohou vyvolávat nepříjemné reakce – svědění, suchou pokožku, zarudlé oči i podráždění dýchacích cest. Děti a citlivější jedinci mohou reagovat výrazněji. V bazénových prostředích byl navíc zaznamenán vyšší výskyt astmatických potíží.

ČRo – Astma u dětí a chlor

4. Slabá účinnost proti biofilmu

Přestože chlór účinně ničí většinu bakterií ve vodě, v boji s biofilmem často selhává. Biofilm totiž tvoří ochrannou vrstvu, pod kterou se mikroorganismy dobře skryjí. Pro jeho odstranění jsou vhodnější specializované přípravky nebo alternativní technologie.

5. Zátěž pro přírodu

Při používání chlóru vznikají vedlejší produkty, které mohou negativně ovlivnit přírodu – zejména vodní prostředí. V dnešní době, kdy se čím dál více dbá na ekologii, je vhodné zvolit šetrnější cestu.

Ekonews.cz – Chlor a životní prostředí

Závěrem

Chlorová dezinfekce není zdaleka jedinou volbou. V moderním domácím wellnessu dávají lidé přednost metodám, které jsou šetrnější ke zdraví i přírodě – podívejte se na naši nabídku bezchlorové chemie. Rádi vám pomůžeme s výběrem i správným použitím – neváhejte se na nás obrátit.

💬 Zajímavost z českých zdrojů

Studie ukazují, že častý pobyt v chlorovaných bazénech může souviset se zvýšeným výskytem astmatu, bronchitid i alergických reakcí. Problémem není samotný chlor, ale produkty jeho reakce s potem a dalšími organickými látkami – typicky trichloramin.

Týden.cz – Lékaři varují před chlórem

 

uceleny system upravy vody - banner